Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Dobre jaja tylko od szczęśliwych kur!

21/04/11

Dobre jaja tylko od szczęśliwych kur!

Zbliża się Wielkanoc. Na wielkanocnych stołach, w koszykach ze święconką będą królować kolorowe pisanki. W Wielką Niedzielę uroczyste śniadanie rozpocznie dzielenie się jajkiem i wzajemne składanie życzeń. Nie bez powodu jajko odgrywa tak ważną rolę w świątecznych tradycjach, menu i dekoracjach. To symbol nowego życia, symbol nadziei.
Mało kto podczas świątecznych przygotowań zastanawia się, w jakich warunkach żyły kury, które zniosły kupowane przez nas jajka. Niestety, większość jajek dostępnych w sklepach pochodzi z niehumanitarnego chowu klatkowego. Na domiar złego, obecnie ptaki można utrzymywać w bardzo małych klatkach, bez ściółki, grzędy czy gniazda. Na jedną kurę przypada powierzchnia mniejsza od kartki formatu A4 – nie mają nawet możliwości rozprostowania skrzydeł. Badania naukowe jednoznacznie dowiodły, że utrzymywanie kur w tak małych klatkach ma zdecydowanie negatywny wpływ na ich dobrostan. Unia Europejska planowała wprowadzić zakaz niehumanitarnej metody chowu kur niosek w ciasnych, niezmodyfikowanych klatkach. Niestety, Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako jedyne z krajów Unii wystąpiło z petycją o odroczenie zakazu do 2017 r. Wniosek ten kompromituje nasz kraj w oczach społeczeństwa europejskiego, które zdaje sobie sprawę, jak ważny jest dobrostan zwierząt.
Wierzymy, że polskie społeczeństwo jest wrażliwe na los zwierząt i w pełni popiera zmiany, które mają na celu poprawę warunków życia kur niosek.
Dlatego zwracamy się z prośbą o poparcie naszej petycji do Premiera RP w sprawie terminowego wprowadzenia zakazu stosowania niehumanitarnych klatek dla kur niosek od 01 stycznia 2012 r.
Petycję można podpisać w wersji elektronicznej na stronie internetowej:  www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=6704 lub pobrać list w formacie pdf z naszej strony internetowej ( https://www.otoz.pl/59.html ) i wysłać pocztą.
Jak jeszcze można pomóc ptakom?
Przede wszystkim nie kupując jajek z niehumanitarnego chowu klatkowego. Obowiązujące przepisy prawne nakładają obowiązek umieszczenia informacji o warunkach w jakich żyją kury nioski na opakowaniu oraz oznaczenie skorupki każdego jajka specjalnym kodem (np. 1–PL-07031305), którego pierwsza cyfra, oznacza sposób chowu niosek. Dzięki temu możemy wybierać jajka świadomie.
Pomiędzy różnymi rodzajami chowu kur niosek występują drastyczne różnice pod względem komfortu życia ptaków. I tak:
Nr 0 to chów ekologiczny: kura żyje jak na przysłowiowym babcinym podwórku, ma stały dostęp do wolego wybiegu na świeżym powietrzu, może zaspokajać swoje naturalne potrzeby, ponadto żywiona jest paszą ekologiczną
Nr 1 to chów wolnowybiegowy: kura ma stały dostęp do wolego wybiegu na świeżym powietrzu, może zaspokajać swoje naturalne potrzeby
Nr 2 to chów ściółkowy: kura nie ma dostępu do wybiegu na wolnym powietrzu, ale może swobodnie poruszać się po kurniku, podłoga jest pokryta ściółką, ptaki mają do dyspozycji grzędy i gniazda do znoszenia jaj, mogą zaspokajać wiele ze swoich naturalnych potrzeb
Nr 3 to niehumanitarny chów klatkowy: kury są trzymane po cztery, pięć sztuk w małych klateczkach. W jednym kurniku utrzymuje się przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy niosek. Aby pozbawione wszelkich naturalnych bodźców zwierzęta nie zadziobały się na śmierć, światło w kurniku musi mieć specyficzną, działającą otępiająco barwę. Często praktykowane jest również skracanie dziobów. Pomimo tego i tak dochodzi do wyrywania piór i okaleczania się przez zestresowane ptaki.
Kura opuszcza klatkę tylko raz: gdy po zakończonym cyklu produkcyjnym, wywozi się ją do ubojni.
Wielkanoc to święto radości. Niech przez te dwa dni, gdy życzymy sobie nawzajem „wesołego jajka”, jajka na naszych stołach naprawdę będą symbolem nadziei.
Nie kupujmy jajek z numerem 3 pozyskanych kosztem niewyobrażalnego cierpienia ptaków.
Jajka z niehumanitarnego chowu klatkowego nie mają nic wspólnego z radosną ideą Wielkanocnych Świąt.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
Więcej informacji na temat kur niosek, w tym również zdjęcia i filmy, znajdziesz na stronach: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Compassion in World Farming European Network for Farm Animal Protection
Kampania OTOZ Animals „Dobre jaja od szczęśliwych kur” kontakt:
Biuro OTOZ Animals – tel, 585504373