Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

PODPISZ PETYCJĘ – ZAŻĄDAJ ZAPRZESTANIA WIELORYBNICTWA PRZEZ JAPOŃCZYKÓW

Od lat Japonia utrzymuje, że systematycznie co roku mordowane przez nią wieloryby były zabijane dla potrzeb nauki. W rzeczywistości wielu ekologów podejrzewa, ze te piękne inteligentne stworzenia były zabijane dla celów spożywczych.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) ostatnio zajął podobne stanowisko, zabraniając Japonii kontynuowania połowów.

Japonia oznajmiła, że uszanuje werdykt. Jednocześnie zamierza apelować do nadzorującej globalny rynek wielorybniczy Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC), przedstawiając do akceptacji zmodyfikowany plan połowów.

W 1986 r. Japonia podpisała akt o zakazie wielorybnictwa, jednakże od tamtej pory w dalszym ciągu każdego roku poławiała humbaki, finwale i płetwale karłowate w wodach Oceanu Południowego, powołując się na traktat z 1946 r., w myśl którego zabijanie waleni w celach badawczych jest dozwolone. MTS uznał, że ilość zabijanych każdego roku waleni nie uzasadnia przesłanki „celu naukowego” – teraz na barkach IWC spoczywa ciężar ochrony wielorybów.

Odnośnik do petycji:

http://www.thepetitionsite.com/377/345/997/demand-the-iwc-stands-firm-against-japans-attempts-to-continue-whaling/?z00m=20968843

Poniżej treść petycji:

Żądanie podtrzymania przez Międzynarodową Komisję Wielorybniczą zakazu połowów wielorybów

Japonia zasygnalizowała, że może próbować obejść rozstrzygnięcie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, zmierzające do powstrzymania zabijania wielorybów – mimo wcześniejszych zapowiedzi, że będzie wyrok respektować.

Japonia może usiłować zachować program połowów poprzez zmniejszenie ilości zabitych zwierząt. Wprawdzie MTS nakazał zatrzymanie połowów z uwagi na to, że nie miały one charakteru badawczego, jak wcześniej twierdzono, i służyły pozyskaniu mięsa.

Jednakże Japonia może przedstawić do akceptacji Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej zmodyfikowany program „badawczy”.

W 1986 r. Japonia podpisała akt o zakazie wielorybnictwa, jednakże od tamtej pory w dalszym ciągu każdego roku poławiała humbaki, finwale i płetwale karłowate w wodach Oceanu Południowego, powołując się na traktat z 1946 r., w myśl którego zabijanie waleni w celach badawczych jest dozwolone. Jednakże, MTS uznał, że cele badawcze nie są uzasadnione, biorąc pod uwagę ilość zabijanych zwierząt.

Domagamy się, aby Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza nie uległa żądaniom Japonii i odrzuciła zmodyfikowany plan wielorybniczy przedstawiony przez Japonię.