Informacja prasowa dotycząca demonstracji przeciwko ubojowi rytualnemu. | OTOZ Animals

Manifestacja przeciwko legalizacji uboju rytualnego odbędzie się 12 czerwca o godz. 13.00 w Warszawie.

Pod pozorem zakazu tylko jednej stosowanej do niedawna technik (odwracania krowy do góry nogami przed podcięciem szyi) rządowy projekt zmiany ustawy przywraca zabronione obecnie uśmiercanie zwierząt bez ogłuszania. Projekt ten nie skraca czasu przedśmiertnej męczarni zwierząt, ani nie reguluje praktyk uboju rytualnego. Między innymi dlatego nie został przyjęty przez sejmową Komisję Rolnictwa i został skierowany do poprawienia w podkomisji.

–  Bez względu na propozycje podkomisji, stoimy na stanowisku, że nie ma i nie może być usprawiedliwienia dla zadawania dodatkowych cierpień zwierzętom zabijanym dla naszej korzyści  – mówi Prof. dr hab. Andrzej Elżanowski, członek ZG Polskiego Towarzystwa Etycznego.

–  Wbrew obietnicy Premiera Tuska wprowadzenia  najbardziej restrykcyjnych ograniczeń uboju rytualnego w Europie, Rządowy projekt zmiany ustawy nie zaproponował żadnego poważnego kompromisu – dodaje Jacek Bożek, Prezes Klubu Gaja.

Ubój zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia jest w Polsce niedozwolony od 2002 roku na mocy Ustawy o ochronie zwierząt. Sprzeczne z tą Ustawą rozporządzenie Ministra Rolnictwa i RW zostało uchylone przez Trybunał Konstytucyjny a obowiązujące obecnie rozporządzenie unijne pozwala krajom członkowskim na zachowanie wyższych standardów. Mimo jednoznacznego zakazu w wielu polskich rzeźniach zwierzęta są nadal zarzynane na żywo. Dlatego lobby mięsne dąży do zalegalizowania tego procederu.

Jak dalece rządowy projekt zostanie poprawiony i jak nad nim zagłosuje Sejm, to zależy od siły naszego protestu. Dlatego prosimy o udział w manifestacji wszystkich, którym nieobojętny los zwierząt i wizerunek Polski w cywilizowanym świecie – mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Jak wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez GFK Polonia i CBOS, 61-65 procent polskiego społeczeństwa jest przeciwna ubojowi zwierząt bez wcześniejszego ogłuszania przy 14-26 procentach bez zdania na ten temat.

Ministerstwo rolnictwa i rząd powinny wziąć pod uwagę nastroje polskiego społeczeństwa i wyniki badania opinii publicznej, która jednoznacznie sprzeciwia się zalegalizowaniu uboju bez ogłuszania – mówi Ewa Gebert, Prezes OTOZ-Animals.

Protest rozpocznie się o godz. 13.00 pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa przy ulicy Wspólnej 30. Stąd uczestnicy przemaszerują pod Sejm na ulicę Wiejską, gdzie odbędzie się druga odsłona manifestacji.

Organizatorzy manifestacji: Polskie Towarzystwo Etyczne, OTOZ Animals, Fundacja Viva, Fundacja Mondo Cane, Fundacja IUS ANIMALIA, Klub Gaja.

__________________________________________________________________________________

12 czerwca o godz. 14.00 w Sejmie odbędzie się równocześnie PONADPARTYJNA KONFERENCJA PRASOWA Do czego zmierzamy w kampanii przeciwko ubojowi bez ogłuszania”. Wezmą w niej udział przedstawiciele większości partii politycznych, świata nauki i samorządu lekarzy weterynarii. Po zakończeniu konferencji planowane jest wyjście do demonstrantów.
__________________________________________________________________________________

Dodatkowe informacje:

OTOZ  Animals tel.: 58-550-43-73

Przekaż darowiznę

 

Paypal:

 

KRS 0000069730

Numer naszego konta:
55 1020 1853 0000 9902 0069 5668
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW

POBIERZ PROGRAM
DO ROZLICZANIA PIT

Pobierz tutaj