Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals zostało założone 3 października 2001 roku i jest stowarzyszeniem działającym na podstawie Ustawy prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. (Dz. Ustaw Nr 20 poz. 104 ze zm.).

OTOZ Animals uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Krajowy Rejestr Sądowy nr 0000069730. Dzięki temu wszyscy, którzy chcą podarować naszym podopiecznym 1% swojego podatku, mogą nas wspierać.

OTOZ Animals utrzymuje kontakty międzynarodowe m.in. z World Society for Protectionof Animals, której jest członkiem. OTOZ współpracuje także z RSPCA i Compassion In World Farming.

Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. OTOZ Animals nie prowadzi działalności gospodarczej.

Środki jednoprocentowe i darowizny otrzymane od darczyńców pozwalają nam polepszyć warunki bezdomnych zwierząt w prowadzonych przez nas schroniskach w Gdyni Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Elblągu, Dąbrówce koło Wejherowa, Słupsku oraz Oświęcimiu.
Od 01.01.2015 roku prowadzimy także schronisko w Iławie.
Wspieramy finansowo również schronisko w Bydgoszczy oraz Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Jelonkach.

W 2014r. uratowaliśmy i znaleźliśmy nowe domy dla 5185 psiaków i 2840 kotów.

Pozyskiwane dzięki Państwa życzliwości środki służą przede wszystkim modernizacji i utrzymaniu schronisk OTOZ Animals oraz ratowaniu życia skrzywdzonych zwierząt.  Stale dążymy do poprawy jakości życia bezdomnych zwierząt, które trafiają pod naszą opiekę. Istotne znaczenie dla naszej działalności ma Inspektorat ds. Ochrony Zwierząt, który interweniuje w sprawach dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt.

Inspektoraty OTOZ Animals, których liczba w miastach wzrosła do 26, przeprowadziły w 2014 r. 3553 interwencje poprawiające warunki bytowe i często ratujące życie zwierzątTrafiające do nas zwierzęta przechodzą nieraz prawdziwą metamorfozę w naszych schroniskach.

W lutym br. otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące dwóch psiaków przywiązanych ciężkim łańcuchem do metalowych beczek, w których nie było nawet żadnej ściółki. Jeden wychudzony piesek ważył 4,5kg, niedowaga stwierdzona przez lek. wet. to 5kg!, waga łańcucha 6kg. Jak się więc okazało łańcuch był cięższy od psa, a metalowe beczki w zimie to przecież prawdziwe chłodnie! Oczywiście psy od razu zostały odebrane przez naszych inspektorów. Pieski otrzymały od nas wdzięczne imiona – Patyk i Kijek, odzwierciedlające ich ówczesny stan. Obecnie jeden z nich znajduje się w gdyńskim schronisku dla zwierząt OTOZ Animals „Ciapkowo”, a drugi jest pod opieką naszej inspektorki, która zabrała psiaki podczas interwencji.  Teraz są szczęśliwe, przybierają na wadze, śpią w ogrzewanych pomieszczeniach i regularnie wychodzą na spacery.

Również w lutym br. otrzymaliśmy zgłoszenie dot. głodzonego bydła, które topiło się wręcz we własnych odchodach. Właściciel prowadzący gospodarstwo rolne koło Szczytna nie miał sobie nic do zarzucenia.  Wszystkie zwierzęta razem z cielętami przebywały razem. Miejscami ilość łajna na podłożu przekraczała metr głębokości, co w znacznej mierze utrudniało przeprowadzenie interwencji. Przedstawiciele OTOZ Animals natychmiast po wejściu na teren posesji zaczęli dokarmiać wygłodzone bydło.  Zarówno kondycja fizyczna zwierząt, jak i warunki bytowania nie pozostawiały wątpliwości.
Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt zwierzęta zostały odebrane w trybie szczególnym art. 7.
33 krowy i byki znajdują się teraz w przytulisku dla zwierząt gospodarskich, są pod opieką lek. wet. Jeden cudem uratowany mały byczek ma na imię Fernando.  Zrobimy wszystko, aby nie trafiły do rzeźni!

Cygan – owczarek niemiecki, głodzony przez właściciela, został odebrany z zaawansowaną chorobą skóry, miał liczne wyłysienia na ciele, można było mu policzyć wszystkie żebra. Obecnie jest już w nowym domu, nabrał masy, odrasta mu sierść i ponownie przypomina owczarka.
Ralfi całe życie spędził na łańcuchu. Kolczatka, na której był trzymany, zdążyła mu wrosnąć  w skórę, powodując jednocześnie głębokie zainfekowane rany. Obecnie pies jest w pełni wyleczony, towarzyski i radosny.
Daisy została pobita przez swojego właściciela i wrzucona do piwnicy, gdzie miała czekać na śmierć. Suczka była tak zmasakrowana, że przez długi czas trzeba było walczyć o jej życie. Obecnie jest już w nowym domu, gdzie czuje się szczęśliwa.

Metamorfozy zwierząt uratowanych przez OTOZ Animals 
 – zobacz prezentacje

Inspektorzy OTOZ Animals angażują się również w akcje edukacyjne. Przeprowadziliśmy szereg spotkań
w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, w ramach, których uczymy dzieci miłości do zwierząt.

Dzięki wsparciu darczyńców w dalszym ciągu modernizujemy nasze schroniska. W ubiegłym roku sztandarowym projektem, który został zrealizowany przy olbrzymim zaangażowaniu finansowym Urzędu Miasta w Gdyni, było zbudowanie nowego, ocieplanego pawilonu dla zwierząt  w Schronisku „Ciapkowo” w Gdyni.

Kontynuujemy w dalszym ciągu nasze coroczne akcje: „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę”, „Adoptując mnie ratujesz mi życie” – rezultatem których jest duża liczba adopcji oraz poprawa komfortu zwierząt w schroniskach,
a także akcje: „ Zerwijmy łańcuchy”, „Jedenaste – nie porzucaj” – zwracające uwagę na problem niehumanitarnego traktowania zwierząt domowych.

Do istotnych problemów związanych z prawem ochrony zwierząt dołączyła również kwestia planowanej  i budzącej kontrowersje ustawy w zakresie zwierząt doświadczalnych. W listopadzie współorganizowaliśmy demonstrację w Warszawie, aby zamanifestować sprzeciw wobec obniżenia standardów ochrony zwierząt wykorzystywanych w eksperymentach.

Video

Film 5

Film 4

Film 3