1 lipca – Światowy Dzień Psa. OTOZ Animals apeluje: pamiętajmy o losie psów łańcuchowych. | OTOZ Animals

Na terenach wiejskich w Polsce wciąż spotykamy często ten samo obraz – pies na krótkim łańcuchu, bez schronienia przed słońcem i deszczem, niejednokrotnie bez miski z wodą, której brak w okresie letnim może spowodować nawet śmierć zwierzęcia.

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje w Polsce nowe prawo. Zgodnie z art. 9 Ustawy o ochronie zwierząt:

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie

chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do

światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią

karmę i stały dostęp do wody.

2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż

12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie

oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może

być krótsza niż 3 m.

Jeżeli właściciel na terenach wiejskich nie posiada ogrodzonej posesji, jest zobowiązany do wyprowadzania psa na spacer. Przepis spełnia również funkcję edukacyjną, chociaż kary są dotkliwe. Za niedopełnienie wymogu spuszczania psa z uwięzi możemy zapłacić nawet do 5000 zł grzywny (art. 37 ust.1 Ustawy o ochronie zwierząt; art.24 &1 Kodeksu wykroczeń), zaś ciągłe i stałe przetrzymywanie psów na łańcuchu jest uznane za znęcanie się nad zwierzęciem, za które grozi nawet do 2 lat więzienia ( art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt).

Inspektorzy OTOZ Animals niejednokrotnie podczas interwencji mają do czynienia z drastycznymi skutkami przetrzymywania psiaków na krótkich łańcuchach. W okresie upałów zakładanie łańcucha bezpośrednio na szyję zwierzęcia powoduje głębokie rany, wskutek czego powstaje zakażenie. Często jedynym ratunkiem dla czworonoga jest chirurgiczne usunięcie wrośniętego łańcucha przez lekarza weterynarii.

Pamiętajmy również o tym, że oprócz cierpienia fizycznego spowodowanego przetrzymywaniem na uwięzi, pies cierpi również psychicznie. Pies jest zwierzęciem stadnym i pragnie kontaktu z człowiekiem. Jest stworzony aby być przyjacielem człowieka a nie jegowięźniem. Przetrzymywanie psa na uwięzi od szczenięcia niszczy jego psychikę, niejednokrotnie powodując agresję, która obraca się również przeciw właścicielowi lub jego rodzinie. Pies przebywający całe życie na krótkim łańcuchu cierpi i jest nieszczęśliwy.

Latem psy są również wykorzystywane do pilnowania upraw na polach, co jest niezgodne z Ustawą o ochronie zwierząt. Pies nie może być permanentnie przetrzymywany całą dobę na uwięzi. Zwierzęta pozostawione same sobie najczęściej za „schronienie” mają blaszaną beczkę, która nagrzana promieniami słońca działa jak piekarnik. Psiak będąc „narzędziem do szczekania”, uwięzionym na krótkim łańcuchu bez wody nie ma szans przeżyć dłużej niż jeden sezon.

Pamiętajmy, że zgłaszając taką sytuację organizacji ochrony zwierząt, policji lub straży  miejskiej lub gminnej możemy uratować psiakowi życie.

 

Apelujemy również o szczególną troskę o zwierzęta w mieście w okresie upałów. Otrzymujemy co roku sygnały dotyczące pozostawiania psów bez opieki w samochodach zaparkowanych w bardzo nasłonecznionych miejscach. Często takie wypadki doprowadzają do śmierci zwierzęcia.

 

Pamiętajmy o zapewnieniu zwierzętom stałego dostępu do wody, pozostawieniu dodatkowego naczynia w upalne dni. Nie wahajmy się zareagować, kiedy widzimy psa na uwięzi pozostawionego na słońcu, bez możliwości schronienia. Niejednokrotnie telefon do Inspektoratu OTOZ Animals, lokalnych organizacji ochrony zwierząt lub na policję ratuje psiakom życie.

 

Podczas kontroli warunków bytowych zwierząt inspektorzy OTOZ Animals coraz częściej spotykają właścicieli, którym nowe prawo jest znane. Dzięki współpracy z mediami  informacje o nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt docierają również do mieszkańców terenów wiejskich. Nasze stowarzyszenie prowadzi również edukację humanitarną. Inspektorzy podczas kontroli tłumaczą właścicielom, że zwierzęta czują ból i strach tak samo jak my.

*Lila przed odebraniem oraz w nowym domu.

Przekaż darowiznę

 

Paypal:

 

KRS 0000069730

Numer naszego konta:
55 1020 1853 0000 9902 0069 5668
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW

POBIERZ PROGRAM
DO ROZLICZANIA PIT

Pobierz tutaj