Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Akcja „Zerwijmy Łańcuchy” organizowana przez OTOZ Animals

W tym roku w ramach akcji o zasięgu ogólnopolskim OTOZ Animals organizuje akcję w Sopocie, Warszawie, Łodzi, Słupsku, Barlinku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie, Elblągu, Dębicy, Gliwicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kościerzynie, Krośnie, Lublińcu, Polanowie.               

Chcemy pokazać, jak okrutne jest trzymanie psów przez całe ich życie na krótkiej uwięzi. W trakcie demonstracji ustawione będą budy z łańcuchami, każdy chętny będzie mógł przypiąć się do budy i przekonać się, jak wygląda życie na kilku metrach kwadratowych.

Pies jest zwierzęciem stadnym i pragnie kontaktu z człowiekiem. Jest stworzony aby być przyjacielem człowieka a nie jego więźniem. Przetrzymywanie psa na uwięzi od szczenięcia niszczy jego psychikę, niejednokrotnie powodując agresję, która obraca się również przeciw właścicielowi lub jego rodzinie. Pies przebywający całe życie na krótkim łańcuchu cierpi i jest nieszczęśliwy !

Na terenach wiejskich w Polsce wciąż spotykamy często ten samo obraz – pies na krótkim łańcuchu, bez schronienia przed słońcem i deszczem, niejednokrotnie bez miski z wodą, której brak w okresie letnim może spowodować nawet śmierć zwierzęcia.

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje w Polsce nowe prawo. Zgodnie z art. 9 Ustawy o ochronie zwierząt:

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie

chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do

światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią

karmę i stały dostęp do wody.

2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż

12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie

oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może

być krótsza niż 3 m.

Jeżeli właściciel na terenach wiejskich nie posiada ogrodzonej posesji, jest zobowiązany do wyprowadzania psa na spacer. Przepis spełnia również funkcję edukacyjną, chociaż kary są dotkliwe. Za niedopełnienie wymogu spuszczania psa z uwięzi możemy zapłacić nawet do 5000 zł grzywny (art. 37 ust.1 Ustawy o ochronie zwierząt; art.24 &1 Kodeksu wykroczeń), zaś ciągłe i stałe przetrzymywanie psów na łańcuchu jest uznane za znęcanie się nad zwierzęciem, za które grozi nawet do 2 lat więzienia ( art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt).

Inspektorzy OTOZ Animals niejednokrotnie podczas interwencji mają do czynienia z drastycznymi skutkami przetrzymywania psiaków na krótkich łańcuchach. W okresie upałów zakładanie łańcucha bezpośrednio na szyję zwierzęcia powoduje głębokie rany, wskutek czego powstaje zakażenie. Często jedynym ratunkiem dla czworonoga jest chirurgiczne usunięcie wrośniętego łańcucha przez lekarza weterynarii.

Pamiętajmy również o tym, że oprócz cierpienia fizycznego spowodowanego przetrzymywaniem na uwięzi, pies cierpi również psychicznie. Pies jest zwierzęciem stadnym i pragnie kontaktu z człowiekiem. Jest stworzony aby być przyjacielem człowieka a nie jego więźniem. Przetrzymywanie psa na uwięzi od szczenięcia niszczy jego psychikę, niejednokrotnie powodując agresję, która obraca się również przeciw właścicielowi lub jego rodzinie. Pies przebywający całe życie na krótkim łańcuchu cierpi i jest nieszczęśliwy.

Latem psy są również wykorzystywane do pilnowania upraw na polach, co jest niezgodne z Ustawą o ochronie zwierząt. Pies nie może być permanentnie przetrzymywany całą dobę na uwięzi. Zwierzęta pozostawione same sobie najczęściej za „schronienie” mają blaszaną beczkę, która nagrzana promieniami słońca działa jak piekarnik. Psiak będąc „narzędziem do szczekania”, uwięzionym na krótkim łańcuchu bez wody nie ma szans przeżyć dłużej niż jeden sezon.

Pamiętajmy, że zgłaszając taką sytuację organizacji ochrony zwierząt, policji lub straży  miejskiej lub gminnej możemy uratować psiakowi życie.

 

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals

Rada Krajowa

www.otoz-animals.pl

Zgłoszenia interwencji: interwencja@otoz.pl; tel: 58 550 43 73