Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Jak zabezpieczyć zwierzę na czas nocy sylwestrowej?

Noworoczny okres jest dla naszych braci mniejszych nieprawdopodobnie ciężki, gdyż okraszony wybuchami wszelkiej maści fajerwerków wywołujących huki o różnym stopniu natężenia niejednokrotnie doprowadza do nieodwracalnych zmian w psychice zwierząt. Badania nad kortyzolem u zwierząt podczas zabawy sylwestrowej jednoznacznie wskazują na potężny wzrost hormonu stresu, stąd coroczne tysiące zgłoszeń na policję, do schronisk dla zwierząt bezdomnych, organizacji prozwierzęcych, dotyczących zaginięć naszych czworonożnych pupili. Niekiedy dochodzi także do przypadków śmiertelnych, poprzez ucieczki zwierząt, zarówno domowych jak i leśnych, wpadających pod koła samochodów, zagubionych, umierających z głodu i z pragnienia po zawał serca.

Jak do tego nie dopuścić? Jak wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć stres?

W pierwszej kolejności, w naszej opinii należy uświadamiać społeczeństwo jak niechciane skutki mogą wywołać huki wywołujące przerażenie u spanikowanych zwierząt. Czasami najlepszą metodą jest spokojna rozmowa w rodzinnym gronie, by tym razem odstąpić od fajerwerków, które przecież także w stosunku do ludzi potrafią być śmiertelnie niebezpieczne, wytłumaczyć dziecku, popertraktować z sąsiadem,

Zawczasu należy wyjść z psem na długi spacer, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne i pod żadnym pozorem nie spuszczać go ze smyczy, także w okresie kilku dni przed i po Nowym Roku. Przestraszony pies może zerwać się ze smyczy i zgubić. Nawet na krótkie wyjście zakładaj psu dobrze zapiętą i mocną obrożę, jako dodatkowe zabezpieczenie mogą posłużyć szelki. Smycz zapinaj jednocześnie do obroży i do szelek.

Przypnij do nich koniecznie informację ze swoim adresem, numerem telefonu.

Jeśli jest taka potrzeba, po konsultacji z lekarzem weterynarii przygotuj środki uspokajające lub sedacyjne i zacznij je podawać w określonych przez niego dawkach z odpowiednim wyprzedzeniem.

W miarę możliwości nie powinno się zostawiać zwierząt samych w domu. Jeżeli twój pies na co dzień przebywa na dworze, w budzie, pozwól mu na ten czas zamieszkać z sobą. Dom należy odpowiednio przygotować, przed kanonadą sztucznych ogni zasunąć zasłony, zamknąć drzwi i okna. Nigdy nie krzycz na psa za to, że się boi, nie pocieszaj go również, bo to tylko wzmocni niewłaściwe zachowanie, jeśli to możliwe, odwróć jego uwagę. Zajmij zabawą, którą szczególnie lubi. Pochwal go, gdy się uspokoi.

Pod żadnym pozorem nie powinno się zabierać psa na publiczne zabawy sylwestrowe, narażanie go na podobny stres i niebezpieczeństwo stanowi dowód wielkiej nieodpowiedzialności.

OTOZ Animals apeluje – Zaoszczędźmy naszym podopiecznym podobnych doświadczeń, postarajmy się zrozumieć ich strach, bądźmy obok, czuwając nad ich bezpieczeństwem. Żadna zabawa nie jest w stanie usprawiedliwić nieszczęścia, jakiego możemy stać się przyczyną.

Niech Nowy Rok będzie szczęśliwy dla nas wszystkich!!!