Krowa mogłaby być Twoim najlepszym przyjacielem tak samo, jak pies!

Polaków często oburza, że w Azji ludzie jedzą psy. Przecież to takie mądre zwierzęta, które potrafią dawać człowiekowi miłość! Społeczeństwo przymyka jednak oko na niehumanitarny chów przemysłowy bydła. „Przecież to tylko krowy”. Tymczasem krowy są niesamowicie inteligentne i bliżej im pod tym względem do psów niż wielu mogłoby się spodziewać.

Krowy są empatyczne i uwielbiają uczyć się sztuczek!

Ostatnie badania naukowe rzucają nowe światło na niezwykłą sprawność umysłową krów. Zwierzęta te wyraźnie rozumieją związki przyczynowo-skutkowe, co jest niezawodną oznaką zaawansowanych zdolności poznawczych.  Krowę można np. nauczyć, by naciskała dźwignię, uruchamiając wodopój, gdy chce jej się pić lub przycisk otwierający pomieszczenie z ziarnem.

Krowy mają świetną pamięć i można ukrywać przed nimi przedmioty, a następnie nakłaniać je, by ich szukały. Zwierzęta te można także nauczyć, by same chodziły na pastwiska lub stawiały się na stanowiskach dojenia.

Mućki potrafią się także uczyć poprzez obserwację, co jest oznaką ogromnej inteligencji w świecie zwierząt. Dodatkowo naukowo udowodnione jest, że nauka oraz wykonywanie zadań sprawiają krowom przyjemność. Czy takie zjawisko z czymś Wam się kojarzy? Owszem! Dokładnie tak samo jest w przypadku psów.

Stado krów przypomina prymitywne społeczeństwo

Najinteligentniejsze zwierzęta potrafią wieść życie w stadach o określonej hierarchii. Tak właśnie robią krowy, których stada przypominają wilcze sfory. Ciekawe jest to, że krowy wybierają przywódcę stada, który rzeczywiście będzie najlepiej im przewodził, a nie, jak wiele innych zwierząt, największego i najsilniejszego osobnika. Krowy wybierają liderów, którzy mają dobre umiejętności społeczne, są inteligentni, dociekliwi, pewni siebie i doświadczeni.

Jedna krowa potrafi rozpoznać 50 lub więcej członków stada. Badania pokazują, że związki ze swoim stadem są dla tych zwierząt bardzo ważne. Krowy przejawiają zachowania empatyczne wobec swoich „sióstr” i potrafią współpracować ze sobą przy rozwiązywaniu problemów. Zwierzęta te cechuje także wysoki altruizm – jeśli jedna krowa odkryje dobre pastwisko to, zamiast zostać na nim i najeść się do syta, „zawoła” najpierw pozostałych członków stada.

W tak wielu kwestiach ludzie mogliby się od nich uczyć! À propos ludzi, to krowy potrafią rozpoznawać ich twarze!

Krowy odczuwają strach i smutek….

Socjalne zdolności i inteligencja krów sprawiają, że gdy znajdują się one w ogromnym ścisku, jaki panuje w warunkach chowu przemysłowego, odczuwają lęk. Krowy są przywiązane do swojego stada, które liczy po kilkadziesiąt osobników, a tymczasem wrzuca się je do wspólnej przestrzeni z setkami obcych krów. Krasule zapładnia się przy użyciu byków, których nie znają, a zaraz po porodzie odbiera się im dzieci.

Mózgi tych niezwykle mądrych zwierząt potrzebują stymulacji, aby odczuwały one szczęście, a tymczasem każe im się stać w bezruchu całymi dniami, żuć siano podłożone pod pysk i załatwiać potrzeby fizjologiczne do rynny za zadem.

Naukowcy odkryli, że krowy w takich sytuacjach potrafią odczuwać takie emocje jak strach, irytacja i smutek. Niestety – miliony krów spędzają w takich warunkach całe życie, a te przykre uczucia to jedyne, co czują.

Gdy ma się świadomość intelektualnego potencjału, który drzemie w krowach, trudno nie ubolewać nad ich losem. Te wspaniałe i mądre zwierzęta naprawdę mogłyby być naszymi przyjaciółmi, a tymczasem ludzie tak bardzo je krzywdzą!

Walczymy o prawa zwierząt – także gospodarskich!

Psy i koty są dla nas bardzo ważne, ale nie tylko one potrzebują pomocy. Dlatego jako OTOZ Animals bardzo często podejmujemy interwencje także w przypadkach krzywdzonych zwierząt gospodarskich.

Zwierzęta te, jeśli zostają przez nas odebrane, trafiają na Rogate Ranczo w Bojanie na Kaszubach, gdzie zapewniamy im dobre życie w godnych warunkach. Nasze krówki są zadbane i nie muszą się niczego obawiać!

Duże zwierzaki to również duże wydatki. Dlatego, jeśli zechcesz, TY także możesz pomóc nam w leczeniu i utrzymaniu naszych podopiecznych.

Rogate Ranczo OTOZ Animals

Nr. konta 16102018530000910202560035.