Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Niehumanitarne traktowanie zwierząt w skupie zwierząt rzeźnych

OTOZ Animals odebrał zagłodzone zwierzęta – prosimy o pomoc w ich utrzymaniu.
Zobacz materiał w TVP Kraków
Zobacz materiał TV Polsat
Zobacz drugi materiał TV Polsat

Inspektorat OTOZ Animals otrzymał zgłoszenie dotyczące niehumanitarnego traktowania zwierząt gospodarskich na terenie skupu zwierząt rzeźnych w miejscowości Wola Szczucińska. Dnia 31 maja 2011r. Inspektorzy OTOZ Animals wraz Powiatową Inspekcją Weterynaryjną udali się na kontrolę warunków bytowych zwierząt. Pracownik firmy skupującej zwierzęta odmówił wpuszczenia inspektorów na teren skupu. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy policji, którzy umożliwili przeprowadzenie kontroli. Oczom inspektorów ukazał się widok drastycznie wychudzonych i zaniedbanych zwierząt, co najlepiej ukazują zdjęcia znajdujące się poniżej.

[nggallery id=8]

 

 

Z relacji Inspektorów – W jednym z budynków znajdowało się 9 koni i 9 krów. Kolejny koń, dziesiąty, zamknięty był oddzielnie, w jakimś ciemnym pomieszczeniu, uwięziony na krótkim, ciężkim łańcuchu. Wg relacji pracownika firmy, koń jest chory i dlatego oddzielony od reszty. Weterynarz nie został wezwany „bo właściciel skupu nie ma pieniędzy, żeby zapłacić za leczenie zwierząt. – Ponadto miejsce przetrzymywania zwierząt było zanieczyszczone zalegającymi odchodami.

 

Powyższe fakty są w naszej ocenie niezgodne z przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r o ochronie zwierząt. Art. — 6.1 ww. Ustawy  – 1. Nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad nimi

jest zabronione.

– 6.2. u. 10 – utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym
utrzymywanie ich w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach
albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;

– 12.1 – Kto utrzymuje zwierzęta gospodarskie jest obowiązany do zapewnienia im opieki

i właściwych warunków bytowania.

 

Sprawa zostanie przekazana do prokuratury.