Do Sylwestra zostało parę dni, warto już teraz pomyśleć o bezpieczeństwie naszych czworonogów i zapewnić im odpowiednią pomoc i opiekę.
Sylwester to dla nas czas zabawy i radości. Niestety dla zwierząt wręcz przeciwnie. Strach, lęk, który wzbudzają dźwięki gwałtownych wybuchów oraz błysk fajerwerków i petard, może je skłonić do zachowań nie dających się przewidzieć. Należy więc zatroszczyć się o nie w tym trudnym okresie sposób szczególny.
Warto zwrócić się parę dni wcześniej o pomoc do lekarza weterynarii, który może zalecić podanie leku uspokajającego odpowiedniego dla gatunku i wagi naszego zwierzaka, który należy zacząć podawać z wyprzedzeniem- nie w ostatniej chwili, kiedy zwierzę jest już zestresowane wybuchami. Nie podajemy leków, które mamy w domu bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
Wyjdź z psem na długi spacer zanim zaczną się wybuchy, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne i pod żadnym pozorem nie spuszczaj go ze smyczy, także w okresie kilku dni przed i po Nowym Roku. Przestraszony pies może zerwać się ze smyczy i zgubić. Nawet na krótkie wyjście zakładaj psu dobrze zapiętą i mocną obrożę, jako dodatkowe zabezpieczenie mogą posłużyć szelki. Smycz zapinaj jednocześnie do obroży i do szelek.
Przypnij do nich koniecznie informację ze swoim adresem, numerem telefonu. Podobnie należy postąpić z kotami wychodzącymi na dwór. Nie wypuszczajmy ich w noc sylwestrową, zadbajmy aby koty miały adresatki z numerem telefonu. W miarę możliwości nie powinno się zostawiać zwierząt samych w domu. Jeżeli twój pies na co dzień przebywa na dworze, w budzie, pozwól mu na ten czas zamieszkać w domu. Dom należy odpowiednio przygotować, przed kanonadą sztucznych ogni zasunąć zasłony, zamknąć drzwi i okna. Nigdy nie krzycz na psa za to, że się boi, nie pocieszaj go również, bo to tylko wzmocni niewłaściwe zachowanie, jeśli to możliwe, odwróć jego uwagę. Zajmij zabawą, którą szczególnie lubi. Pochwal go, gdy się uspokoi.
Dla kota, królika, świnki morskiej przygotuj bezpieczne miejsce, w którym może się schronić. Pozwól zwierzakowi zostać w miejscu, które wybierze aż hałas ustanie, zadbaj aby miał dostęp do wody i jedzenia.
Wiele zwierząt gubi się podczas sylwestrowej nocy, przerażone błąkają się po ulicach, trafiają do schronisk. Niejednokrotnie są poranione od petard lub w uciekając popłochu ulegają wypadkom komunikacyjnym. Zaoszczędźmy naszym podopiecznym podobnych doświadczeń, postarajmy się zrozumieć ich strach, bądźmy obok, czuwając nad ich bezpieczeństwem. Żadna zabawa nie jest w stanie usprawiedliwić nieszczęścia, jakiego możemy stać się przyczyną. Dotyczy to również dzikich zwierząt. Hałas z miast, osiedli stresuje dzikie zwierzęta, może spowodować zawał. Spłoszone zwierzęta mogą również ulec wypadkom komunikacyjnym.
Pomyślmy o bezpieczeństwie naszych czworonogów już teraz, nie zwlekajmy do ostatniej chwili.
Niech Nowy Rok będzie szczęśliwy dla nas wszystkich.