Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Ponad 60 ocalonych krów!

Dnia 06.02.2015r OTOZ Animals otrzymało zgłoszenie dotyczące wychudzonego bydła oraz fatalnych warunków bytowych, w jakich się znajdowały. Sprawę zgłosiła reporterka telewizji Polsat , podając adres podejrzenia popełnienia przestępstwa. Podane informacje zweryfikowano telefonicznie kontaktując się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Szczytnie, z sędzią Sądu Okręgowego w Olsztynie, oraz prezesem Sądu Rejonowego w Szczytnie, gdzie dowiedziano się także, iż właściciel zwierząt, ma na koncie wyrok za znęcanie się nad zwierzętami oraz wyrok orzekający ich przepadek. Tylko w bieżącym roku na terenie gospodarstwa padło kilka sztuk bydła przez wzgląd na niedożywienie. W następstwie powyższego, zorganizowano transport na bydło oraz oddział interwencyjny stowarzyszenia. Na drugi dzień tj. 7 lutego przeprowadzono interwencję w asyście funkcjonariuszy policji z Komendy Powiatowej w Szczytnie, Inspektora Weterynarii oraz przedstawicieli Urzędu Gminy.
Stan faktyczny przedstawiał się następująco: na miejscu zanotowano 65 sztuk bydła (rasy – holsztyńsko – fryzyjska, simentalska, czerwona) w stanie skrajnego niedożywienia. Wszystkie zwierzęta przebywały razem, w związku z powyższym dochodziło do niekontrolowanego rozmnażania i mieszania ras. Ilość odchodów na terenie posesji oraz niedożywienia zwierząt, ewidentnie świadczyły o nienależytej opiece nad zwierzętami. Miejscami ilość łajna na podłożu przekraczała metr głębokości, co w znacznej mierze utrudniało przeprowadzenie interwencji. Przedstawiciele OTOZ Animals, niemal natychmiast po wejściu na teren posesji zaczęli dokarmiać wygłodzone bydło. Ponadto, na miejscu stwierdzono, iż znajdują się dwa psy w stanie mocno zauważalnego wychudzenia. Jeden z psów, krwawiący z nozdrzy, miał problemy z poruszaniem się, zatem został przewieziony do całodobowej kliniki weterynaryjnej, gdzie stwierdzono znaczną ilość obrzęków na całym ciele.
Zarówno kondycja fizyczna zwierząt, jak i warunki bytowania nie pozostawiały wątpliwości. Zgodnie, w gronie osób uczestniczących w czynnościach, podjęto decyzję w przedmiocie odbioru zwierząt w trybie szczególnym art. 7 ust. 3 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. Niestety, jednej z krów nie udało się uratować. Wezwany na miejsce lekarz weterynarii postanowił uśpić zwierzę, skracając tym samym ewidentne cierpienie.
OTOZ Animals przejęło pod opiekę 33 szt. bydła. Reszta, mianowicie 31 szt. zostały przetransportowane do gospodarstwa rolnego wskazanego przez Wójta. Na chwilę obecną szukamy możliwości by wszystkie zwierzęta znalazły się pod naszą opieką.
W trakcie interwencji ucierpiała inspektorka OTOZ Animals. Jeden z okolicznych mieszkańców sprowokował krowę do ataku, uderzając ją łańcuchem po głowie. W rezultacie  zdenerwowane zwierzę raniło inspektorkę, którą przewieziono do szpitala.
Obecnie, walczymy o życie mocno osłabionego cielaka. Wychudzone i wygłodzone bydło spożywa ponad tonę pokarmu dziennie! Po okresie leczenia i odpowiedniego odżywienia zamierzamy poszukiwać dla zwierząt nowych odpowiedzialnych domów, w których, musimy mieć pewność, że nie trafią pod nóż rzeźnika.
Utrzymanie takiej ilości bydła, to koszt ponad 20 tysięcy zł miesięcznie, dlatego też zwracamy się z gorącą prośbą do Państwa o wsparcie finansowe w zakupie leków i paszy.  Również z wielką wdzięcznością przyjmiemy pomoc w formie pożywienia – sianokiszonki, jęczmienia i kukurydzy.

nr konta PKO BP: 55 1020 1853 0000 9902 0069 5668
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
lub Paypal@otoz.pl
tytułem:  Ratujemy krówki
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt – OTOZ Animals
ul. Rzemieślnicza 2
84-207 Bojano
tel: 058 550 43 73

Interwencja została przeprowadzona między innymi ze środków pozyskanych z przekazanego przez Was 1% – w tym roku możecie go przekazać rozliczając się przez nasz darmowy program do rozliczeń pit – http://www.eopp.pl/otoz/PitProjekt2014Setup.exe