Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Prawa zwierząt w Polsce i w Europie

Prawa zwierząt w UE określa uchwalona w 1987 r. Europejska Konwencja Ochrony Zwierząt Towarzyszących. Dokument jest bardzo ogólny, a jego implementacja, interpretacja i rozwijanie poszczególnych przepisów zależą przede wszystkim od państw członkowskich.

Chcielibyśmy, aby Polska była w tej kwestii liderem, ale niestety tak nie jest. Wciąż wiele państw UE zapewnia zwierzętom dużo lepszą ochronę, niż to robią przepisy naszego prawa. W Niemczech na przykład prawa zwierząt wpisane są do konstytucji, której artykuł 20a zobowiązuje państwo do ochrony „naturalnych podstaw życia i zwierząt”.

Austriacy już blisko ćwierć wieku temu wprowadzili ustawowy zakaz hodowli zwierząt na futra. W Polsce, pomimo obietnic polityków, podobnych przepisów nie udało się jeszcze wprowadzić.

Na Węgrzech obowiązuje już całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach. Austria i Dania wprowadzają przepisy zakazujące trzymania bydła na uwięzi.

W Polsce sądy rzadko sięgają po maksymalny wymiar kary w przypadkach znęcania się nad zwierzętami. Tymczasem w Portugalii nawet niezapewnianie opieki weterynaryjnej choremu zwierzęciu jest obwarowane sankcją do roku pozbawienia wolności.

Czasami w innych państwach reguluje się kwestie, na które nawet byśmy nie wpadli. W Szwecji od 1988 r. działa prawo, które mówi, że koty w mieszkaniu muszą być przynajmniej dwa razy dziennie odwiedzane przez człowieka i mieć zapewniony dostęp do wody i jedzenia. Brytyjskie prawo  z kolei nakazuje właścicielom zwierząt m.in. zapewnienie im właściwej karmy.

Za najbardziej prozwierzęce państwo świata uznawany jest Luksemburg. Niewielkie Księstwo reguluje m.in. kwestie wywozu swojego bydła za granicę, zakazując wywozu do państw poza UE. Takie same przepisy obowiązują również w Holandii.

W Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale pojawiła się szansa na rewolucyjną zmianę. Zaczęliśmy zbieranie podpisów pod projektem ustawy, który m.in. wprowadzi obowiązek  czipowania czworonogów, zakaz trzymania psów na uwięzi, zakaże pseudohodowli i nałoży obowiązek kastracji zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli.

Nowelizacja zaostrzy także kary za znęcanie się nad zwierzętami. Obecnie są to maksymalnie trzy lata więzienia. Po zmianach będzie od pięciu do ośmiu lat za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem.

WAŻNE!

Chcesz pomóc? Wejdź na stronę https://prawadlazwierzat.pl/

Przejdź krótkie szkolenie i test online, który upoważni Cię do zbierania podpisów.