Dzięki środkom uzyskanym z 1,5% podatku i darowiznom wyremontowane zostały wszystkie zewnętrzne kojce. Każdy wybieg został powiększony, utwardzony, zadaszony i osłonięty od wiatru. Wszystkie budy zostały wymienione na nowe, ocieplane. Powstały nowe, przestronne kojce dla psów i 3 duże wybiegi, gdzie rotacyjnie wypuszczane są wszystkie psy.
Ze środków pozyskanych przez OTOZ Animals powstała nowa kociarnia z dużymi wolierami zewnętrznymi. Zanim OTOZ Animals przejął schronisko nie było żadnego pomieszczenia dla kotów.
W chwili przejęcia schroniska budynek i kojce dla psów wymagały szybkiej modernizacji. Dobraw współpraca z Urzędem Miasta Tczewa zaowocowała remontem pawilonu dla psów: ściany i podłogi wyłożono glazurą oraz powstały profesjonalne kojce.
OTOZ Animals w miarę posiadanych środków, cały czas modernizuje i buduje nowe większe kojce dla zwierząt. Jednym z priorytetowych zadań stowarzyszenia jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla swoich podopiecznych.
Dzięki pomocy wolontariuszy z firmy Eaton powstał w schronisku „Salon Piękności”, czyli pomieszczenie z profesjonalną wanna groomerską, suszarkami, stołem do strzyżenia. W przy schroniskowym salonie zaniedbane zwierzaki trafiające do schroniska są kąpane i strzyżone, by nabrać blasku na nową drogę życia.
Jednym z priorytetowych założeń OTOZ Animals jest poszukiwanie nowych właścicieli dla zwierząt przebywających w schronisku. W podejmowanych działaniach szczególny nacisk kładziemy na prowadzenie internetowych kampanii adopcyjnych w mediach społecznościowych oraz całorocznych akcji „Adoptując mnie ratujesz mi życie” czy „Zdążyć do domu….”. Pomagają nam w tych działaniach zaprzyjaźnione trójmiejskie i tczewskie media.
Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy mamy bardzo wysokie statystyki adopcji, gdzie średnio rocznie znajdujemy domy dla około 100% psów i 75% kotów.
Należy podkreślić, że zgodnie z danymi statystycznymi Głównego Inspektoratu Weterynarii, średni współczynnik adopcji psów w schroniskach wynosi ok. 55%, natomiast kotów – ok. 50%. Trzeba więc uznać, że rezultaty osiągnięte przez nasze Schronisko odbiegają pozytywnie na tle innych podobnych placówek w kraju.
Bardzo dużą rolę odgrywa rubryka „Nowy w schronisku” na naszej stronie internetowej oraz profilu facebooku, gdzie umieszczamy zdęcia zwierząt nowoprzyjętych do schroniska z informacją o miejscu znalezienia. Dzięki tej rubryce znacznie wzrosła liczba zwierząt odbieranych przez swoich właścicieli.
Biuro adopcyjne schroniska czynne jest przez siedem dni w tygodniu w godzinach 10.00 – 16.00. Każdy, kto chce zaadoptować zwierzę, zasięgnąć porady na temat psa lub kota, zgłosić interwencję dotyczącą zabłąkanego czy rannego zwierzaka lub oddać znalezionego bezdomnego psa czy kota, może to uczynić każdego dnia tygodnia.
Pracownicy schroniska posiadają wiedzę z zakresu kynologii, dogo- i felinoterapii, którą wykorzystują przy adopcji zwierząt. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zaproponują zwierzę, które będzie odpowiednie dla zainteresowanych adopcją osób – biorąc pod uwagę możliwości mieszkaniowe, rodzaj pracy, tryb życia, stan rodzinny itp.
Pracownicy schroniska oraz inspektorzy OTOZ Animals pozostają w kontakcie z nowym właścicielem zwierzęcia, a w razie problemów po adopcyjnych proponujemy bezpłatną wizytę behawiorysty.
W naszym schronisku bardzo ważną rolę spełniają wolontariusze, którzy wspierają nas w socjalizacji zwierząt, wychodzą na spacery , a także wykonują proste czynności pielęgnacyjne. Wolontariusze są w swoich środowiskach ambasadorami idei humanitarnego traktowania zwierząt, wnoszą wielki wkład w edukację swojej lokalnej społeczności.
Dzięki współpracy ze Szkołą dla psów HAUUU-WARD psiaki w naszym schronisku nabywają nowe umiejętności z zakresu podstawowego posłuszeństwa dla psa rodzinnego, socjalizują się z otoczeniem i budują pozytywny kontakt z człowiekiem. Wszystkie te działania zwiększają szanse szkolonych psów na adopcję, zapobiegają powrotom psów do schroniska, oraz umożliwiają kontynuowanie szkoleń zaadoptowanego psów w Szkole dla psów HAUUU-WARD.