Spacer z psem podczas upałów. O czym powinieneś pamiętać?

Każdy opiekun czworonoga wie, jak groźne mogą być upały dla naszych pupili.
Psy pozbawione są zdolności oddawania ciepła podczas pocenia się, przez co bardzo szybko się przegrzewają i są bardziej podatne na udar cieplny.

Każdy pies odczuwa ciepło inaczej. Wiele zależy od wieku, rasy i kondycji fizycznej psa.
No dobrze, a jednak na spacer z psiakiem wyjść trzeba.
Co możemy zrobić, by uniknąć przykrych sytuacji?
Kiedy z ,,gorąco” robi się ,,za gorąco”?

W celu ochłodzenia organizmu psy korzystają głównie z ziajania, które jednak często okazuje się niewystarczające, by przeciwdziałać przegrzaniu. W niewielkim stopniu psy pozbywają się nadmiaru ciepła także przez skórę.
Jednak im bardziej temperatura zewnętrzna zbliża się do temperatury psa, tym mniej skuteczna jest ta metoda.
Już przy 31 stopniach C oddawanie ciepła poprzez skórę staje się prawie całkowicie niemożliwe.
Pomocne może okazać się dokładne wyczesywanie naszego pupila z nadmiaru podszerstka pokrywy włosowej. Psie futro ma niewielką zdolność do zatrzymywania ciepła napływającego ze środowiska.
Spacerując, wybieraj zacienione miejsca i zawsze miej ze sobą butelkę wody dla swojego czworonoga – do picia i ochłodzenia. Psa można schłodzić również mokrym ręcznikiem.

Woda parująca z psiej skóry pozwala na oddanie znacznej ilości ciepła.
Psy najlepiej czują się w temperaturze między 18 a 25 stopni C.
Wysokie temperatury zdecydowanie gorzej znoszą duże psy. Wynika to z faktu, że im mniejszy psiak, tym proporcjonalnie większą ma powierzchnię skóry, przez którą może oddać choć trochę ciepła do otoczenia.
Co ciekawe, efekt ten jest całkowicie odwrotny zimą – straty ciepła u małych psów są znacznie większe niż u ich dużych kolegów.
Psy o krótkich pyskach, te pozbawione futra lub o ciemnym umaszczeniu – w szczególności wrażliwe są na wysokie temperatury.
Warto pamiętać też, że szczeniaki poniżej 6 miesiąca życia nie rozwinęły jeszcze w pełni zdolności do termoregulacji, dlatego zabawy na dworze podczas upałów powinny być pod szczególną uwagą.

Również psy starsze, osłabione i schorowane – nie powinny być w tym czasie pozostawiane bez nadzoru, gdyż bardzo szybko mogą dostać udaru cieplnego.

Na zdjęciu dwójka przyjaciół – Nugat i Bystry w czasie spaceru.
Psiaki na nowego opiekuna czekają w Bojanie (woj. pomorskie).
Adopcja: 533-999-521