Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Unia Europejska jest obecnie światowym liderem w kwestii poparcia dobrostanu zwierząt. Do tego poziomu dochodziliśmy jednak długimi latami, a i tak nie jest on zadowalający.

Pierwszy akt prawny dotyczący dobrostanu konkretnego gatunku zwierząt pojawił się w UE w 1999 roku. Wówczas określono dopuszczalne rodzaje chowu kur niosek: klatkowy, ściółkowy oraz wolnowybiegowy. To prawo znowelizowano dopiero w 2012 roku, gdy zakazano tzw. klatek bateryjnych.

Klatki ulepszone zapewniają każdej kurze co najmniej 750 cm² przestrzeni, gniazdo, ściółkę, grzędy i przyrządy do skracania pazurów, aby umożliwić kurom zaspokojenie ich potrzeb biologicznych i behawioralnych. Klatki bateryjne to klatki, które nie spełniają żadnych wymogów dobrostanu tych ptaków.

Los kur został nieznacznie poprawiony, ale to wciąż niewystarczająca zmiana, bo klatka pozostaje klatką!!

W kolejnych latach uchwalano akty prawne dotyczące ochrony świń oraz cieląt. Wprowadzono m.in. maksymalny dozwolony czas transportu zwierząt, zakaz trzymania świń w pojedynczych kojcach, czy zakaz uboju zwierząt bez ogłuszania.

Na tle świata UE jest czempionem w walce o prawa zwierząt, ale jeśli przyjrzymy się temu, co do tej pory zrobiono, to trudno oprzeć się wrażeniu, że to wciąż zbyt mało!

Przepisy uchwalane w Brukseli są bardzo ogólne, a państwa członkowskie mogą interpretować je wedle własnego uznania. Ponadto UE wciąż nie zajęła się takimi tematami jak ochrona zwierząt hodowanych na futro, czy wyjątkowo okrutny ubój rytualny.

Często narzekamy na polskie przepisy o ochronie zwierząt, które rzeczywiście są przestarzałe, ale Warszawie udało się w kilku kwestiach wyprzedzić Brukselę. Mowa tu np. o zakazie przymusowego tuczenia gęsi w celu produkcji foie gras (UE wciąż nie zakazała tych praktyk).

Unia może kreować dobrą politykę prozwierzęcą, jednak potrzebna jest do tego szeroka reprezentacja europosłów, którzy będą chętni się tym tematem zajmować. Ponadto UE może proponować programy wsparcia organizacji, które ratują zwierzęta w państwach członkowskich.

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeśli zależy Ci na tym, by Unia Europejska była wspólnotą przyjazną zwierzętom, zainteresuj się poglądami kandydata, na którego zamierzasz głosować. Listę kandydatów, którzy chcą walczyć o prawa zwierząt, znajdziesz na stronie „Wybory dla zwierząt” pod tym linkiem: https://www.wyborydlazwierzat.pl/

Jeśli ktoś jeszcze powinien się znaleźć na tej liście, dajcie znać w komentarzach.