Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Upał zabija! Dowiedz się, jak możesz pomóc zwierzętom w Twojej okolicy!

Zbliża się do nas fala upałów. Zwierzęta  wolno bytujące, które żyją w otoczeniu ludzi, znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie. Każdy z nas może im pomóc.

Od czego zacząć? Pierwszym i najłatwiejszym do wykonania krokiem będzie wystawienie na zewnątrz miski z czystą wodą.  Brak dostępu do czystej wody to stały problem zwierząt wolno bytujących. W okresie letnim z oczywistych powodów ten problem się nasila. Pamiętajmy przy tym, że taką wodę należy regularnie wymieniać, a miskę myć.  Z wystawionej przez nas wody może skorzystać wiele zwierząt: koty wolno bytujące, jeże, ptaki i owady.

Drugą ważną kwestią jest wystawianie karmy. W Polsce legalne jest dokarmianie kotów wolno bytujących, które według ustawy  z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt  nie są zwierzętami bezdomnymi i mają prawo żyć wolno w otoczeniu człowieka. Dlatego warto wystawić dla nich miski z suchą karmą, która nie zepsuje się na słońcu. Mówimy tu jednak o pełnowartościowej karmie, a nie o tzw. „smaczkach”, które w nadmiarze mogą zaszkodzić kotom.

Kolejna ważna sprawa to przygotowanie schronienia, w którym zwierzęta wolno bytujące będą mogły ukryć się przed prażącym słońcem. Dobrym pomysłem jest budowa budek dla większych zwierząt lub ptaków. Warto pamiętać o tym, by używać materiałów, które nie będą się nagrzewały na słońcu.

Schronieniem dla zwierząt, szczególnie dla owadów, jest trawa. Dlatego o ile nie jest to konieczne, warto zrezygnować z jej koszenia. W ten sposób możemy uratować niezliczoną ilość żyjątek, które się w niej ukrywają.

Poza tym miejmy oczy szeroko otwarte. W naszym otoczeniu mogą pojawić się przegrzane, odwodnione lub cierpiące na udar zwierzęta. Widząc je, nie odwracajmy wzroku. W takich sytuacjach można kontaktować się z gminą, policją (po godzinach pracy urzędu) lub naszym inspektoratem:

tel.: 517 274 947
mail: biuro@otoz.pl