Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Uratowane kury z chowu klatkowego.

Dzięki zaangażowaniu Inspektorki  OTOZ Animals  zostały uratowane kury, które były przetrzymywane w niehumanitarnych warunkach. Zwierzęta powoli odzyskują zdrowie ,mamy nadzieje, że powróci w nich chęć do życia!!
Podczas kupowania jaj powinniśmy zwracać uwagę na oznaczenia zamieszczone na opakowaniu lub produkcie. Na skorupce muszą być informacje: o sposobie chowu, czyli cyfra od 0 do 3 (0 – ekologiczny, 1 – z wolnego wybiegu, 2 – ściółkowy, 3 – klatkowy), kod państwa członkowskiego (PL) oraz weterynaryjny numer identyfikacyjny producenta. Co to w praktyce oznacza? Kury z chowu ekologicznego karmione są paszą ekologiczną, przebywają na świeżym powietrzu, mogą swobodnie poruszać się po gospodarstwie-taki system chowu odznacza się najwyższym poziomem dobrostanu dla ptaków, podobnie jak kury z  wolnego wybiegu,  czyli takie, które mogą opuszczać kurnik. Kury mają stały dostęp w ciągu dnia do wybiegu na świeżym powietrzu- karmione są paszą mieszaną zarówno ekologiczną jak i przemysłową. Chów ściółkowy oznacza, że kury przebywają w kurniku, nie są zamknięte w klatkach, ale też nie mogą wychodzić na zewnątrz. System chowu klatkowego  jest niehumanitarny, ponieważ  w jednym kurniku w niedużych klatkach utrzymuje się przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy niosek, bardzo często klatki są przepełnione. Wymiary klatki wynoszą obecnie 0,075 m2- wielkości kartki A4.
Często praktykowane jest również skracanie dziobów. Pomimo tego i tak dochodzi do wyrywania piór i okaleczania się przez zestresowane ptaki. Pamiętajmy jednak, że podobny chów nie będzie w stanie zapewnić zwierzętom spełnienia ich potrzeb, takich jak możliwość swobodnego ruchu, dostęp do światła słonecznego, świeżego powietrza, naturalnego pożywienia oraz realizacji typowych dla gatunku zachowań.