Bestialski zabobon | OTOZ Animals

Schronisko dla Zwierząt, które wyrabiało smalec z psów zlikwidowane, dzięki interwencji Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt i OTOZ Animals!

Otrzymaliśmy szokujące zgłoszenie od osoby, która twierdziła, że w Schronisku Dla Zwierząt w Białce koło Iłży psy są zabijane i przerabiane na smalec. Okazało się, że ta niewiarygodna informacja jest prawdziwa. Instytucja, która miała oferować czworonogom schronienie i opiekę do czasu znalezienia nowych właścicieli była miejscem ich kaźni.

Karina Schwerzler z OTOZ Animals mówi: „Jestem inspektorem ds. zwierząt od wielu lat ale pierwszy raz spotykam się z takim bezdusznym i przedmiotowym podejściem do zwierząt! Schronisko powinno być azylem dla porzuconych zwierząt, a nie obozem koncentracyjnym!”.

W czwartek 24 maja udaliśmy się na miejsce. Informacja o smalcu została potwierdzona już w okolicznych sklepach, w których bez problemu dowiedzieliśmy się gdzie można go nabyć. W samym schronisku zorganizowaliśmy zakup kontrolowany, którego przebieg nagraliśmy w całości ukrytą kamerą. Mając pewność, że proceder wyrobu smalcu z psów jest faktem i dowód w postaci pełnego słoika w ręku, poprosiliśmy o wspólną interwencję policje, służby weterynaryjne i przedstawiciela gminy. Technik kryminalny zabezpieczył ponad 20 słoików ze smalcem, które zostały przesłane do analizy. Na posesji znaleźliśmy szczątki zwierząt oraz pieniek i siekierę na których prawdopodobnie ginęły psy.

Współwłaścicielka schroniska początkowo wszystkiego się wypierała, łącznie z faktem sprzedania nam słoika smalcu kilka godzin wcześniej. Dopiero poinformowanie jej o tym, że cała transakcja została nagrana spowodowało, że przyznała się do wszystkiego wskazując gdzie i w jaki sposób były zabijane psy. „Schronisko” działało od trzynastu lat i możemy się tylko domyślać, że przez ten czas na smalec mogło zostać zabitych i przerobionych kilkaset zwierząt!

„Poraziło nas podejście okolicznych mieszkańców, którzy doskonale zdawali sobie sprawę z procederu, który ma miejsce w ich miejscowości ale nikt nie zrobił nic by to przerwać!” powiedział Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt.

Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z mediami uda nam się nagłośnić tę sprawę ku przestrodze ludziom, którzy sprzedają lub kupują smalec z psów. Tego typu praktyki są zagrożone pozbawieniem wolności do lat 2.

Zostało złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i w tej chwili schronisko jest pod nadzorem kuratora, który dba o to żeby psom, których nie zdążono przerobić na smalec nic się nie stało. Gorąco apelujemy o pomoc w znalezieniu im nowych domów. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dogomania.pl/forum/showthread.php

Potrzebne są środki finansowe na przewóz, leczenie i szukanie nowych domów dla 25 uratowanych psów.

Pieniądze można wpłacać na konto OTOZ Animals:
55 1020 1853 0000 9902 0069 5668
z dopiskiem „Białka”

Przekaż darowiznę

 

Paypal:

 

KRS 0000069730

Numer naszego konta:
55 1020 1853 0000 9902 0069 5668
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW

POBIERZ PROGRAM
DO ROZLICZANIA PIT

Pobierz tutaj