Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt- małymi krokami do celu

Kolejne małe zwycięstwo na koncie wszystkich tych, którym los zwierząt nie jest obojętny- w życie oficjalnie weszły zmiany do Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz Kodeksu Karnego. Co to oznacza dla naszych mniejszych braci?

Zmiany koncertują się głównie na zaostrzeniu kar za przestępstwa dokonywane na zwierzętach i mają odstraszać potencjalnych kryminalistów. Kara za zabicie lub znęcanie została podniesiona z dwóch na trzy lata pozbawienia wolności, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem z trzech na pięć. Obowiązkiem skazanego będzie także wypłacenie nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt od 1 000 do 100 000 złotych, a jeżeli działał ze szczególnym okrucieństwem zapadnie obligatoryjny wyrok o zakazie posiadania zwierząt. Czy nawiązka i pięć lat za zamordowanie ze szczególnym okrucieństwem psa, kota czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia to odpowiednio surowa kara? Każdy sam potrafi sobie odpowiedzieć na to pytanie…

Zmiany w Kodeksie karnym w końcu pozwolą na egzekwowanie nieprzestrzegania zakazu posiadania zwierząt. Dla inspektorów OTOZ Animals oznacza to możliwość rekontroli miejsc, w których działa się krzywda zwierzętom i skierowanie do sądu wniosku o odebranie nowych podopiecznych skazanego oprawcy bez wszczynania nowego postępowania. Dzięki temu żadne zwierzę nie będzie musiało cierpieć katuszy u człowieka, który znalazł się na naszej czarnej liście.

Oczywiście nie mamy złudzeń, zaostrzenie kar nie oznacza, że sądy będą wydawać wyroki o maksymalnym wymiarze kary. Jednak im bardziej zwiększane będą kary, tym surowsze wyroki będą zapadać. Choć jest to niewielki krok ku lepszej przyszłości zwierząt w naszym kraju, jest to wciąż krok naprzód. Ponadto, przypominamy, iż  Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt przygotował projekt nowelizacji Ustawy o ochronie zakładający znacznie więcej zmian, w tym m.in. zakaz utrzymywania zwierząt na uwięzi w sposób stały, zakaz udziału zwierząt w cyrkach, zakaz chowu oraz hodowli zwierząt w celu pozyskania futer.

Po więcej szczegółowych informacji zachęcamy do zapoznania się ze zmianami w ustawie pod adresem: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000663/O/D20180663.pdf