Prosimy- pomóż nam pomagać !

Zima to dla nich najtrudniejszy w roku okres dla zwierząt. Czasem wystarczy drobiazg, aby obudzić radość w ich sercach – smakołyk, ciepły kocyk czy zabawka sprawią, że pies czy kot zapomną na chwilę o schroniskowej rzeczywistości. Zapraszamy do schronisk OTOZ Animals w okresie przedświątecznym i prosimy w imieniu naszych podopiecznych o suchą karmę, puszki, smakołyki, smycze i obroże, ubranka dla psów, zabawki dla kotów, oraz niepotrzebne już w domu koce, ręczniki, wykładziny – bardzo przydatne w czasie zimy w schroniskach.
Zbieramy środki finansowe na zakup ocieplanych bud dla psiaków z naszych schronisk.

Nie bądźmy również obojętni na los zwierząt wokół nas. Niejednokrotnie zgłoszenia interwencji do schronisk i inspektoratów OTOZ Animals uratowały zmarzniętym zwierzakom życie.

Nie pozostawiajmy zwierząt na zewnątrz budynków, szczególnie dotyczy to osobników starszych i chorych. Zwierzęta gospodarskie nie powinny być pozostawiane na polu, lecz w budynkach gospodarczych.

Budy dla psów należy uszczelnić, wypełnić słomą oraz przybić zasłonkę z grubego koca przed wejściem. Nie zapominajmy o regularnym napełnianiu misek świeżą wodą. Pies powinien otrzymać wysokokalaroczyną karmę. Szczególnie dotyczy to psów na uwięzi. Metalowe łańcuchy nie mogą być zakładane bezpośrednio na szyję bez skórzanej obroży. W czasie największych mrozów należy psa spuścić, oczywiście na ogrodzonym terenie.

Pamiętajmy o nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt.
Od 1 stycznia 2012 roku naruszeniem prawa jest permanentne trzymanie psów na łańcuchu. Zgodnie z treścią art.9 Ustawy ochronie zwierząt: Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Pamiętajmy, że koty nie są przystosowane do mrozów i w tak niskich temperaturach giną. Nie pozostawiajmy ich na zewnątrz! Pozwólmy im schronić się w stodole, ciepłej szopie lub piwnicy. Podczas największych mrozów dokarmiajmy dzikie ptaki w mieście, parkach, na plażach i terenach wiejskich. Pamiętajmy jednak o tym, że dokarmianie rozpoczynamy dopiero, gdy spadnie śnieg, aby nie zniechęcać ptaków do odlotu. Nie wsypujmy jednak do karmników resztek naszego pożywienia. Zawarte w nich przyprawy i konserwanty mogą tylko zaszkodzić. Poczęstujmy je raczej mieszanką różnych ziaren, owocami, ugotowanymi w nieosolonej wodzie warzywami (taki pokarm jest też odpowiedni dla łabędzi). Regularnie sprzątajmy karmnik, aby jedzenie nie pleśniało. Pamiętajmy też, że bez dostępu do niezamarzniętej wody, ptaki mogą nie przeżyć zimy.

Jeśli jesteśmy świadkami nieodpowiedzialnego traktowania zwierząt, powiadommy o tym policję, straż miejską lub gminną oraz najbliższą organizację ochrony zwierząt.

Prosimy- pomóż nam pomagać !

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals

Tel: 58 550 43 73, interwencje@otoz.pl

Nr konta dla Darczyńców: 55 1020 1853 0000 9902 0069 5668

paypal@otoz.pl

tytułem: na zakup ocieplanych bud dla psiaków