Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

RELACJA Z AKCJI W BOHONIKACH – 15.10.2013 r.

Na miejsce, gdzie według zapowiedzi Muftiego Miśkiewicza miał odbyć się ubój rytualny, Inspektorzy OTOZ Animals przyjechali dopiero ok. godziny 10.00 – powodem był fakt, iż po drodze nasze samochody zostały zatrzymane do kontroli przez Policję. Kontrola trwała ok. pół godz. , przy czym Policja tłumaczyła się brakiem łączności z dyspozytornią.

Powołując się na odpowiednie przepisy prosiliśmy funkcjonariuszy by zważając na względy bezpieczeństwa udali się z nami na miejsce, w którym miało dojść do uboju rytualnego. Odmówiono nam, po czym skontaktowaliśmy się telefonicznie z oficerem dyżurnym KPP w Sokółce, z którym ustalono, iż na miejscu znajdują sie funkcjonariusze, z którymi mamy się porozumieć w sprawie udzielenia ewentualnej asysty. Następnie, po przyjeździe do Bohoników okazało się, iż zapowiadanych policjantów brak. Wówczas zadzwoniliśmy do Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce, który oświadczył, że nie otrzymamy policyjnej asysty, gdyż wg. jego wiedzy i przekonania ubój rytualny na potrzeby mniejszości muzułmańskiej NIE JEST czynem zabronionym. Z odpowiedzią odmowną spotkaliśmy się również wówczas gdy powoływaliśmy się na względy bezpieczeństwa i porządku  z uwagi na możliwy konflikt. Ponadto Komendant jasno dał do zrozumienia, że w przypadku otrzymania zawiadomienia o zakłócaniu obrządków religijnych policja będzie interweniować, opowiadając się tym samym po stronie osób chcących przeprowadzić ubój rytualny.. Próby skontaktowania się z KWP  nie doszły do skutku gdyż w dyżurce automatycznie odkładano słuchawkę.

Pomimo braku pomocy ze strony policji nasi przedstawiciele trzymali się z dala od meczetu, zachowywali się bardzo spokojnie, nie reagowali na permanentne zaczepki ze strony kilku agresywnie zachowujących się osób. W między czasie zauważyliśmy, że w jednym  z naszych  transportów, mających służyć do przewozu zwierząt spuszczono z opon powietrze.  Z tego względu sytuacja była bardzo napięta, niemniej nie odpowiadaliśmy na jakiekolwiek ataki werbalne, by nie prowokować obecnych.

W między czasie pojawili się ubrani po cywilnemu funkcjonariusze policji. Reakcja z ich strony nastąpiła tylko raz, w momencie gdy mufti uciekał od odpowiedzi na  nasze pytanie czy dojdzie do uboju rytualnego, kilku z nas weszło za nim na teren Domu Pielgrzyma, gdzie miała odbyć się dalsza część uroczystości. Reakcja policji była następująca –  wraz z emocjonalnie nastawionym tłumem usunięto nas z posesji.

Mniej więcej o godzinie 12.00 z Domu Pielgrzyma  znajdującym się naprzeciwko meczetu  wyszła osoba w ceremonialnym stroju i oznajmiła, że czyn został dokonany.

Reasumując – brak   odpowiedniej reakcji Policji  uniemożliwił  nam podjęcie przewidzianych prawem działań, w szczególności odbiór zwierząt w trybie natychmiastowym.. Indolencja organów porządkowych będzie oczywiście przedmiotem stosownych skarg i będziemy oczekiwać odpowiedniej reakcji na jawne naruszenie prawa przez Policję.

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/12,88271,14782139,Bohoniki__Inspektorzy_OTOZ_Animals_usiluja_nie_dopuscic.html

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/obroncy-praw-zwierzat-kontra-polscy-muzulmanie-awantura-podczas-kurban-bajram,363050.html

http://fakty.interia.pl/polska/news-muzulmanie-zlozyli-zwierze-w-ofierze,nId,1042734

http://fakty.interia.pl/polska/news-incydent-w-czasie-muzulmanskiego-swieta-ofiarowania-w-bohoni,nId,1042519

http://wiadomosci.onet.pl/bialystok/przepychanki-podczas-muzulmanskiego-swieta/5z8ml

http://wiadomosci.wp.pl/kat,8311,title,W-Bohonikach-mial-miejsce-uboj-rytualny,wid,16078330,wiadomosc.html

http://wiadomosci.wp.pl/kat,8311,title,Incydent-w-czasie-muzulmanskiego-Swieta-Ofiarowania-w-Bohonikach,wid,16077129,wiadomosc.html

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jedno-zwierze-zostalo-zlozone-w-ofierze-mufti-broni-prawa-do-uboju-rytualnego,363226.html

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131015/REGION04/131019754