Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Schronisko dla zwierząt w Elblągu

W wyniku wygranego konkursu na realizację zadania publicznego Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals prowadzi Schronisko w Elblągu od 01.01.2009 r. Schronisko dla zwierząt dotowane jest z dwóch źródeł: pieniędzy przekazywanych przez Urząd Miasta w Elblągu oraz datków od ludzi dobrej woli, pragnących wspierać naszą działalność, jak i z 1,5% podatku.

Nadrzędnym celem naszego stowarzyszenia jest dobro zwierząt. Staramy się zapewnić im właściwą opiekę, zatrudniając wykwalifikowany personel, m.in. specjalistów ds. adopcji oraz lekarzy weterynarii. Staramy się zapobiegać niekontrolowanemu rozmnażaniu poprzez przeprowadzanie zabiegów sterylizacji i kastracji.

Wolontariusze w naszym schronisku są mile widziani i nigdy nie zawodzą swoich czworonożnych przyjaciół. Są zawsze wtedy, kiedy potrzebna jest pomoc. To przeważnie młodzi ludzie, którzy w każdej wolnej chwili odwiedzają schronisko. Działają zupełnie bezinteresownie, dzięki nim nasze zwierzęta maja namiastkę domowego ciepła, są przytulane, głaskane, wyprowadzane na spacery. Wolontariusze zwracają się do każdego psa czy kota po imieniu, czeszą je, strzygą w razie potrzeby, a latem także kąpią.

Marzeniem każdego miłośnika zwierząt jest widok pustych schronisk w kraju, w którym każdy pies i kot ma swojego opiekuna i pełen ciepła dom. Jak to jednak bywa z marzeniami, nie zanosi się na szybką ich realizację. Do naszej placówki przybywają i przybywać będą wciąż nowe zwierzęta. Należy zapewnić im odpowiednie warunki i dołożyć wszelkich starań, by ich pobyt w schronisku był możliwie jak najkrótszy.

Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom, każda przekazana przez Was złotówka zostanie właściwie spożytkowana. Jesteśmy wdzięczni także tym, którzy przynoszą do naszego schroniska dary rzeczowe. Przez te wszystkie lata schronisko zmieniło się nie do poznania. Wybudowaliśmy duże wybiegi dla psów, zakupiliśmy nowy, ogrzewany kontener dla kotów, z którego mają wybudowany wybieg. Każdego roku zakupujemy nowe, ocieplane budy, by wymieniać te, które są już zużyte. Nasze psy i koty jedzą specjalistyczną karmę jeżeli wymaga tego ich stan zdrowia.

Obecnie OTOZ Animals prowadzi 10 schronisk dla bezdomnych zwierząt, w tym przytulisko dla zwierząt gospodarskich „Rogate Ranczo”. Pod naszą opieką znajduje się ponad 2000 porzuconych psów i kotów oraz zwierzęta gospodarskie: konie, kucyki, krowy, cielęta, świnki, kozy, króliki, i osiołek. Wszystkie zostały odebrane ludziom, którzy je źle traktowali – bili, głodzili, czasami wręcz katowali.

Nasi Inspektorzy codziennie przeprowadzają interwencje w sprawach niehumanitarnego traktowania zwierząt. W 2019 r. przeprowadziliśmy takich interwencji 6046. W wielu sprawach walczymy w sądach o kary dla oprawców zwierząt. Działamy zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt oraz Ustawą o działalności Organizacji Pożytku Publicznego i Wolontariatu. Staramy się jak najlepiej odmienić los naszych podopiecznych. Często pod skrzydłami OTOZ Animals uratowane zwierzaki zmieniają się nie do poznania! Wcześniej skatowane, zagłodzone, chore, zaniedbane – teraz zdrowe, najedzone i choć trochę szczęśliwe. Trochę, bo pełnię szczęścia daje dopiero adopcja. Regularnie prowadzimy akcje adopcyjne, do końca października 2019 roku udało się nam uratować i znaleźć nowe domy dla 4912 psów oraz 2879 kotów.

Środki uzyskane dzięki Państwa hojności umożliwiają nam remonty w prowadzonych przez nas schroniskach: co roku modernizujemy i budujemy nowe kojce i wybiegi dla psiaków. Przed zbliżającą się zimą szczególną uwagę zwracamy na stan techniczny bud dla psiaków znajdujących w schroniskach. Wiele trafiających do nas zwierząt wymaga natychmiastowej opieki lekarza weterynarii, dlatego więc dla ponad 2000 zwierząt kupujemy olbrzymią ilość leków i szczepionek – finansujemy stałą opiekę weterynaryjną. Trafia do nas wiele psów i kotów po wypadkach komunikacyjnych, wówczas najczęściej konieczna jest natychmiastowa operacja ratująca życie.

Zobacz także nasz wykaz schronisk w Polsce.

Nasze zwierzęta w Elblągu