Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

WIRUS FIV U KOTA = WYROK? Wcale nie musi tak być!

Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest FiV. To zespół nabytego niedoboru immunologicznego u kotów, wywoływany przez retrowirus FiV. Choroba ta występuje u blisko 11% kociaków na świecie.

Niestety Fiv jest schorzeniem nieuleczalnym – wielu właścicieli kotów słysząc tę diagnozę myślą, że jest to swego rodzaju wyrok, a kot nigdy nie będzie żył normalnie. Nic bardziej mylnego! Dzięki odpowiedniej opiece można przedłużyć życie mruczka i znacząco podnieść jego komfort. Podstawą w przypadku kota z FiV jest monitorowanie jego stanu zdrowia. Ważne jest, by nie narażać kota na infekcje i dbać o jego osłabioną odporność. Właściwa dieta, bezstresowe życie z kochającym opiekunem i regularne odrobaczanie zwiększają szanse na zahamowanie rozwoju choroby i szczęśliwe, zdrowe życie.

Jak widzisz, FiV nie jest wcale wyrokiem śmierci. W schroniskowych realiach jest niestety wyrokiem wiecznej bezdomności, ponieważ koty z wirusem FiV najrzadziej znajdują nowe dom… A czy faktycznie potencjalni właścicieli powinny mieć obawy? Absolutnie nie!

Po pierwsze:

Koty z dodatnim wynikiem na wirus FiV, to takie same koty, jak te z ujemnym.

Tak samo potrzebują bliskości, chwili zabawy i kochającego domu!

Po drugie:

Wirus NIE przenosi się na ludzi oraz inne zwierzęta (oprócz kotów).

Nie jest też zdolny do przetrwania przez dłuższy czas poza organizmem kota, dlatego nie musimy się obawiać, że np. odwiedzając znajomych, którzy mają kota, przypadkowo go zarazimy!

FiV nie jest absolutnie czymś, czego powinniśmy się bać. Nasze przytulisko jest pełne kotów gotowych pokochać Cię całym sobą, jeśli tylko dasz im szansę!

Koty czekają na Was w Bojanie (woj. pomorskie).

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania o wirusie oraz o naszych mruczkach pod numerem telefonu: 517 077 613

OTOZ Animals Bojano Adopcje

OTOZ Animals – Organizacja Pożytku Publicznego

Krajowy Rejestr Sądowy

KRS 0000069730