Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Wyprowadzanie psa na spacer dwa razy dziennie przez co najmniej godzinę może wkrótce stać się prawem w Niemczech.

Może również wejść w życie zakaz trzymania psów na łańcuchach przez długi czas.

Opracowywane są też zasady rozprawienia się z „fermami szczeniąt”, zakazujące hodowcom jednoczesnej opieki nad więcej niż trzema miotami.

„Zwierzaki to nie przytulanki, ich potrzeby trzeba brać pod uwagę” – powiedziała o planowanych zmianach minister rolnictwa Julia Klöckner.

Zgodnie z zaplanowanymi zasadami właściciele psów:

– będą musieli wyprowadzać swoje psy na spacery dwa razy dziennie przez co najmniej godzinę łącznie
– nie będą mogli trzymać swoich psów przykutych łańcuchami przez długi czas
– nie będą mogli zostawiać psów samych przez cały dzień
– hodowcy będą musieli opiekować się maksymalnie trzema miotami, a szczenięta będą musiały spędzać co najmniej cztery godziny dziennie w towarzystwie ludzi, aby miały zapewnioną socjalizację.

Pani Klöckner powiedziała, że zmiany zostały oparte na poradach ekspertów i mają na celu zapewnienie ochrony i dobrostanu zwierząt.

Projekt nowych przepisów został już opracowany i może wejść w życie na początku przyszłego roku. Jeśli zostanie przyjęty, to samorządy niemieckie będą go egzekwować.

Rzeczniczka ministerstwa rolnictwa powiedziała, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby prywatni właściciele psów byli odwiedzeni przez policję w celu sprawdzenia, czy nie zabrali swojego psiaka na spacer. Powiedziała, że nacisk zostanie położony na zapewnienie dobrego traktowania psów trzymanych w budach.

Planowany jest również zakaz pokazywania psów, które mają obcięte uszy lub ogon z naruszeniem przepisów o ochronie zwierząt. Psy, których zachowanie nie jest „odpowiednie dla gatunku”, również mogą zostać wykluczone z wystaw.

Plany pani Klöckner obejmują również nowe przepisy dotyczące transportu bydła z czasem spędzonym w transporcie ograniczonym do czterech i pół godziny.

Oryginalny artykuł znajdziesz tutaj