Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Petycja w obronie kondorów!

Petycja w celu skłonienia peruwiańskiego rządu do zaprzestania praktyki polegającej na przywiązywaniu do grzbietu byka żywego kondora w trakcie obchodów święta Yawar

Mimo że kondor w tej części Andów cieszy się wielką estymą, a sam zwyczaj jest częścią święta ku czci tego zwierzęcia, jest to zachowanie niehumanitarne w swej istocie i często skutkujące śmiercią lub okaleczeniem zwierzęcia. Ponieważ kondor jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, należy zapobiec wszelkim zagrożeniom płynącym dla niego ze strony człowieka.

Poniżej przetłumaczony tekst petycji.

Szanowni organizatorzy Festiwalu Yawar oraz przedstawiciele władz centralnych Republiki Peru,

My, niżej podpisani, domagamy się zaprzestania praktyki polegającej na przywiązywaniu kondora do grzbietu byka podczas corridy w obchody Yawar. Należy docenić wyrażany tym samym szacunek dla ptaka, jednakże jest do dla kondora skrajnie niebezpieczne i stresujące. Ptak bezsilnie usiłuje się uwolnić – co często skutkuje śmiercią lub ciężkimi obrażeniami. Jednocześnie jest to bolesne dla byka (który ma pas przyszyty do skóry na grzbiecie) oraz ptaka, który jest podatny na złamania skrzydeł i nóg. Nawet jeśli kondor przeżyje samo wydarzenie, może następnie umrzeć z powodu odniesionych ran, jeśli i gdy zostanie wypuszczony na wolność.

Liczebność kondorów się zmniejsza, a każdy osobnik jest istotny dla przetrwania zagrożonego gatunku. Szanujemy historię, tradycję i czynniki kulturowe związane z obchodami święta, jednak wzywamy do przemyślenia alternatywnych i humanitarnych sposobów na uczczenie kondora – takich, które promować będą dobrostan, bezpieczeństwo i zachowanie gatunku.

Z góry dziękujemy za rozważenie poniższej petycji.

[Tłumaczenie : Piotr Piotrowski St. Inspektor ds. ochrony zwierząt ]