Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

PRZYPOMINAMY – UWAGA NA KLESZCZE!

Wiosna zawitała w Polsce na dobre, a wraz z nią KLESZCZE!

Kleszcze to stawonogi o niepozornej wielkości, które ze względu na swój pasożytniczy tryb życia są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla naszych czworonożnych podopiecznych. Kleszcz wyczuwa potencjalną ofiarę z odległości nawet 20 metrów – reaguje na temperaturę jej ciała, zapach potu. Wbrew pozorom kleszcze nie żyją wyłącznie w wysokich trawach czy lasach. Nawet krótki spacer po osiedlowych trawnikach może wiązać się z atakiem kleszczy.

Co sprawia, że kleszcze są tak niebezpieczne? Przede wszystkim choroby, które przenoszą. Są to m.in. babeszjoza, która u psów może powodować ostrą niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby oraz borelioza, która objawia się wysoką gorączką i obrzękami ciała.

Aby spacery z Twoim pupilem były bezpieczne, dobra ochrona przeciw kleszczom to podstawa. Stosuj skuteczne preparaty przeciwkleszczowe – tabletki, obroże, preparaty na skórę typu spot-on. Po każdym spacerze przejrzyj dokładnie skórę czworonoga. Jeśli znajdziesz na niej wbitego kleszcza, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, który go usunie i oczyści powstałą ranę.

Pamiętaj! Najwięcej zakażeń chorobami odkleszczowymi odnotowuje się właśnie wiosną. Bądź czujny! Rozkoszuj się piękną pogodą wraz ze swoim pupilem, ale w bezpieczny sposób.